top of page

Miroslav Kněz - osobní příběh

 

Moji drazí rodičové mi pár dní po společně v poklidu strávených Vánocích jeden lednový večer zavolali a jejich hlas byl jiný než obvykle. Přišla naprosto nečekaná zpráva o tom, že moje mamka (52) má rakovinu spodní části jícnu. Tím byla započata má cesta k naturopatii.

Do té doby jsem se o zdraví zajímal jen v oblasti stravy. Jsem cca 9 let laktovegetariánem a tak jsem musel řešit svůj jídelníček. Jako prevenci jsem znal pouze chlorellu pyrenoidosu a jedlý ječmen, které jsem pravidelně každé ráno konzumoval. To bylo vše.

V domnění, že byla nemoc nalezena včas, jsem vůbec neuvažoval nad tím, že by mohla být pro mamku jakkoli osudná. Započali jsem intenzivní spolupráci s chirurgy a onkology v krajské nemocnici. Plán postupu byl na světě velmi rychle. Standardní postup. Chemo-radioterapie s cílem zapouzdřit ložisko nádoru, chirurgické odstranění části jícnu, po rekonvalescenci druhá "dočišťující" chemoterapie.

Začal jsem studovat. V knihách, na síti, od lidí. Obtížná věc se zorientovat a udělat pro mamku to nejlepší jako nelékař. Dočetl jsem se o jedlé sodě, MMS, infuzích vitaminu C, Ukrainu a dalších alternativách, o kterých jsem se v nemocnici nedozvěděl. Protože se to celé komplikovalo nitrožilní stravou a neschopností přijímat stravu tradičním způsobem a značnou nedůvěrou celé rodiny k alternativám s přispěním neotřešitelné argumentace pánů doktorů, na alternativní léčbu jsem rezignoval. Jako rodina jsme se rozhodli, že až bude po všem, zahájíme prevenci a tam, že pro alternativy bude místo.

Průběh první radio-chemoterapie (podáváno 5-fluorouracil a cisplatina plus ozařování) byl pro nás všechny opravdovou zkouškou. Nebudu vám zde líčit podrobnosti. Napíši jen, že pohled v mamčiných očích v tomto období mi zůstane do konce života v mysli stejně jako neustálé cvakání přístroje pro podávání umělé stravy.

Rekonvalescence po operaci (červen 2013) proběhla nad očekávání dobře. I přes to všechno bylo mamčino tělo velmi silné a dokázalo se vzchopit. Během léta se podařilo mamce nabrat sílu a dokonce po půl roce strádání i jíst dostatek stravy. V nemocnici byla doporučena další chemoterapie (8 cyklů pooperační chemoterapie FUFA). Nikdy z nás neměl sílu a ani argumenty na její odmítnutí. Koncem října o její aplikaci nikdo nepochyboval, protože jsme se dozvěděli, že mamka je "onkologicky čistá". Vše směřovalo ke klidné zimní sezóně (rodičové provozují malý pension v horách).

V té době jsem začal intenzivně plánovat alternativní prevenci proti návratu této zákeřné nemoci a objednal jsem se na měření do naturopatické poradny na 2. ledna 2014. S tím, že to zkusím na sobě, jsem měl v plánu říci o naturopatických metodách i celé své rodině a pojistit tak preventivně jejich i své zdraví. Nemohl jsem ale nikoho přesvědčovat bez vlastní zkušenosti.

Jak se říká: "Člověk míní a Bůh mění". Vše mělo být jinak.

Ani ne dva týdny od ukončení druhé "dočišťující" chemoterapie FUFA začalo mamce bolet v podbříšku. Mysleli jsme si, že něco bylo v jídle. Břicho postupně tvrdlo a začalo se zvětšovat. Na rozdíl od nás, mamka již v té době podvědomě věděla, co jí tělo oznamuje. Po převozu do okresní nemocnice po několika dnech bolestí přišly výsledky rentgenu o nálezu nádoru na vaječníku. Teprve tehdy jsem začal pomalu chápat, co se děje. S blížícími se svátky hrozil odklad operace na leden (i termín byl takto naplánován po konzultaci s odborníky z krajské nemocnice). Ta ale proběhla v druhé půli prosince. Stav byl tak vážný, že ani doba Vánoční na to neměla vliv. Opět jsme se ocitli v krajské nemocnici. Ovšem na gynekologickém oddělení v separé pokoji každým dnem očekávající neustále odkládané víceoborové doktorské koncilium (důvod odkládání: čekání na výsledky z histologie). Bolesti v podbříšku ale navzdory našemu očekávání neodeznívaly ani pod dávkami Morfinu. Došlo nám, že se nejedná o zotavování po operaci. Odborné koncilium čítající 8 doktorů zasedlo připraveno na naše otázky a případné připomínky ke zvolenému postupu léčby. Na otázky nám však již nezbyla žádná energie. Dozvěděli jsme se o prognóze 3 týdnů života. Ve skutečnosti zbývaly pouze týdny dva.

Bolest a křeče v oblasti břicha se podařilo ztišit až doktorům a sestrám v hospicovém zařízení, kde jsme ve zbylých dnech mamku doprovázeli při jejím důstojném odchodu. Toto období již považuji za příliš osobní a nebudu o něm psát veřejně.

...

Řekl jsem si, že již nikdy nechci prožívat ve své rodině ani u lidí kolem zbytečně předčasný odchod z tohoto světa. Z mnoha důvodů neviním lékaře za jejich odvedenou práci v podmínkách krajské a okresní nemocnice, ve kterých pracují. Lépe být odvedena nemohla. Avšak během dlouhých večerů v hospicovém zařízení jsem hledal vysvětlení toho, co se vlastně stalo. Nepřísluší mi hodnotit práci lékařů. I přesto Vám chci nastínit směr některé úvahy, které mě utvrdily ve správnosti současného naturopatického snažení. Přemýšlejte se mnou. Zde jsou:

 

  • Bohužel v období po druhé mamčině operaci již nebylo možné jakkoli pomoci naturopatickými preventivními postupy. To je fakt. Nemoc již byla v příliš pokročilém stádiu a to i v době odhalení tumoru v jícnu (již 3. stádium ze 4: T3N1MO)

  • Opakujícími se záněty v jícnu trpěla mamka již několik let před nalezením tumoru. Do té doby byly vždy podány antibiotika a sprej proti kašli. CT vyšetření bylo doporučeno až v době, kdy nemohla přijímat dostatečné množství stravy. Vždy se držela svých zásad a na preventivní prohlídky k lékaři chodila pravidelně. 

  • PROČ se nikdo v nemocnicích během celého průběhu léčby nezabýval toxickou a parazitální zátěží v obodobí před ale hlavně i BĚHEM chemoteraputické léčby (kdy byl podáván fluorouracil a cisplatina). Neustále jsem ze strany nemocnice očekával, kdy ZAČNE PRÁCE NA ZESÍLENÍ IMUNITY A DETOXIKACE od chemického zatížení během léčby. Nic takového nikdy nezačalo. V době rekonvalescence se na pytlících s infuzemi objevovalo v posledních týdnech stále stejné: MORFIN v mnoha variacích.

  • Rozhodl jsem se podpořit a podílet se na šíření sítě naturopatických poraden především kvůli zprostředkování kvalitní PREVENCE, která se k Vám v současné době (především z důvodu finanční krize ve zdravotnickém systému) nedostane.

  • V současné době je celá moje rodina v konečných fázích detoxikační kůry, kterou jsem pod tíhou obrovského množství protiargumentů nakonec prosadil.

 

PROSÍM VÁS. DOVOLTE, ABY SE PREVENTIVNÍ DETOXIKACE ORGANISMU STALA SOUČÁSTÍ VAŠÍ DENNÍ RUTINY A NEČEKEJTE JAKO JÁ AŽ U NÁPISŮ NA INFUZNÍCH PYTLÍCÍCH. AŽ TAK UČINÍTE, dopřejte klidu nejen mně, ale HLAVNĚ SOBĚ.

bottom of page